Producent

regulamin sklepu internetowego

Recepta na kiepską matrycę w laptopie

Często stajemy przed problemem kiepskiej matrycy LCD w naszym laptopie.

Będąc posiadaczem laptopa o dobrych parametrach (i5, SSD, dodatkowa karta graficzna, dużo pamięci RAM) ale z kiepskiej jakości matrycą stajemy przed dylematem: co z tym fantem zrobić. Laptop jest wystarczający wydajnościowo do obróbki zdjęć w Lightroomie czy Photoshopie, ale przy tak kiepskiej matrycy (często w technologi TN) zadanie to jest praktycznie niewykonalne. Zmiana laptopa na inny nie zawsze jest akceptowanym finansowo rozwiązaniem problemu. Musimy znaleść wydajny laptop z dobra matrycą IPS co wiąże się ze znacznym drenażem kieszeni (min. 4 tyś zł).

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zakup dodatkowego monitora. Dobrej klasy monitor graficzny z gamutem AdobeRGB to wydatek od 3000 zł w górę. Ale nie zawsze potrzebujemy przestrzeń barwną wielkości AdobeRGB. Robiąc zdjęcia aparatem kompaktowym, drukując je na drukarce, lub wysyłając do fotolabu, korzystamy z przestrzeni sRGB. Potrzebujemy więc przyzwoitego monitora sRGB.

Ekonomicznym rozwiązaniem naszych problemów może być zakup monitora NEC E221N. Prosty monitor bez wodotrysków, z dobrą matrycą IPS i 3 letnia gwarancją. Monitor ma nowoczesny design, wąziutkie ramki i możliwość montażu na ścianie (bardzo wygodne przy płytkim biurku). Pełną specyfikację tego monitora znajdziecie tu.

Laptop który użyjemy do porównania to Acer V3-571G o parametrach: procesor I5; wymieniony dysk na SSD; karty: zintegrowana i GFORCE 710M; 8 GB pamięci RAM. Najgorszym elementem to matryca TN o rozdzielczości 1366×768. Możemy poprawić parametry wyświetlanych zdjęć poprzez wykonanie kalibracji programowej, ale niestety nie pomoże to w słabych katach (zmieniający się obraz w zależności od kata patrzenia i ustawienia matrycy w osi góra-dół) oraz bardzo małej przestrzeni barwnej. Wydawać by się mogło że każda matryca i każdy monitor odzwierciedla przestrzeń barwną równą sRGB. Ale tak nie jest. W przypadku tej matrycy w laptopie, przestrzeń barwna to ok. 60% sRGB! Nawet matryce IPS, które coraz częściej stosuje się w laptopach, mogą mieć pokrycie tylko 85% sRGB. Także tanie, marketowe monitory IPS nie mają pełnego pokrycia sRGB!

Poniżej przedstawiam Wam jak wyglądają pomiary matrycy TN w przykładowym laptopie.

acer - kalibracja

Po kalibracji programowej laptopa do standardu D65 (6500K) uzyskaliśmy bardzo niepokojący kontrast 120:1 przy jasności 130 cd/m2.

acer-krzywe

Krzywe składowych RGB to kompletna porażka. Ekran po kalibracji jest lekko brązowawy. Jest to spowodowane zmianą temperatury bieli z ok. 9000 K na 6500 K. W praktyce takiego laptopa należałoby skalibrować na ustawieniach natywnych lub na ok. 7500K. Ale wtedy będzie i tak zimny (niebieskawy).

Dużym problemem w matrycach jakie spotkamy w laptopach jest ich nierównomierność, co widać na poniższych obrazach. W tym przypadku różnice pomiędzy skrajnymi pomiarami dla temperatury bieli są na poziomie 250K, a dla jasności 27 cd/m2. Dodatkowo uciekł nam punkt bieli w centrum matrycy z 6483K do 6373K, co wskazuje na mała stabilność podświetlenia matrycy.

acer-temperatura acer-luminancja

Teraz porównajmy je z wynikami kalibracji i testu monitora NEC E221N.

Nec E221N kalibracja

Kontrast po kalibracji zdecydowanie lepszy - 234:1

NEC E221N krzywe kalibracji

Krzywe składowych RGB po kalibracji prawie idealne. Porównując je do krzywych RGB laptopa mamy przepaść w jakości. Zobaczmy jeszcze jak wygląda równomierność monitora NEC E221N. W tym przypadku mamy różnice pomiędzy skrajnymi pomiarami jasności to 8 cd/m2,  a dla temperatury bieli na poziomie 157K.

NEC E221N pomiar równomierności jasności NEC E221N pomiar równomierności punktu bieli

Porównanie gamutu monitora Nec E221N i matrycy w przykładowym laptopie. Widzimy tu ogromną różnice wielkości wyświetlanych przestrzeni barw.

Porównanie gamutu NEC E221N i laptop Acer

Taka różnica wielkości przestrzeni barw ma także odzwierciedlenie w wynikach walidacji kalibracji monitora NEC E221N i laptopa Acer. Niezgodność kolorystyczna przy teście z użyciem tablicy ColorChecker® 24 Patch dla laptopa Acer to: średnia - 4,61 deltaE; maksymalna - 19,61 deltaE. W praktyce trudno tu mówić o jakimkolwiek odzwierciedleniu kolorów.

Zdecydowanie lepiej wypadł monitor NEC E221N. Niezgodność kolorystyczna przy teście z użyciem tablicy ColorChecker® 24 Patch dla tego monitora to: średnia - 1,34 deltaE; maksymalna - 11,09 deltaE. Największy poziom błędu zmierzono dla koloru turkusowego. Jest trudny kolor do odzwierciedlenia na monitorze sRGB, ten kolor prawidłowo zobaczymy tylko na monitorze z przestrzenią AdobeRGB.

Zobaczcie pełne wyniki walidacji:

Za niewielkie pieniądze (ok 930 zł) zyskujemy dobry wyświetlacz z prawidłowym wyświetlaniem barw w sRGB. Możemy pracować w trybie rozszerzonego pulpitu na dwóch wyświetlaczach co podnosi znacząco komfort pracy. Jeżeli nie edytujemy zdjęć, to nic nie stoi na przeszkodzie by obejrzeć film w fullHD, czy też zagrać w ulubioną grę.

Zobaczcie jak wygląda to w praktyce. Matryca glare w laptopie dodatkowo odbija wszystko :)

Nec E221N z laptopem Nec E221N z laptopem

Taka ciekawostka. Tablet Asus Transformer Book i monitor Nec E221N w akcji.

Monitor NEC E221N z tabletem Monitor NEC E221N z tabletem

Jeżeli uznamy że monitor o przekątnej 21 cali jest za mały i potrzebujemy coś większego, to polecam NEC E241N. Otrzymujemy monitor o przekątnej 23,8 cala, która pozwala już na bardziej komfortową pracę. Oba monitory nie mogą konkurować jakością z monitorami profesjonalnymi lub nawet takimi semi-graficznymi jak NEC EA245WMI. Są jednak ekonomicznym i dobrym rozwiązaniem problemu kiepskich matryc w tanich budżetowych laptopach z mocną konfigurację sprzętową.

Prezentowany monitor znajdziecie w naszym sklepie: E221N, E241N.

Powrót do: Porady
Opublikowano dnia: 26-02-2021