Producent

regulamin sklepu internetowego

O kolorach wyświetlanych w przeglądarkach internetowych

Już nie tylko profesjonalni twórcy stron WWW, ale i zwykli użytkownicy regularnie publikują zdjęcia w sieci – w serwisach aukcyjnych, na blogach, w mediach społecznościowych itp. Jaką mamy jednak gwarancję, że oglądające je osoby widzą odpowiednie kolory? Umieszczając swoje zdjęcia w Internecie, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Poniższy artykuł serwuje nieco teorii i omawia zarządzanie kolorem w przeglądarkach, bazując na testach przeprowadzonych przez EIZO.

Zarządzanie kolorem w przeglądarce

Najpierw rzućmy okiem na to, jak popularne przeglądarki – Chrome, Firefox, Internet Explorer i Safari – radzą sobie z zarządzaniem kolorem. Przeglądarki te różnią się między sobą, dlatego osoby projektujące strony internetowe często wolą sprawdzić, jak będą się wyświetlały ich treści w każdej z nich.

Dlaczego kolory wyglądają inaczej w różnych przeglądarkach?

Czasami zdjęcie wyświetlone w przeglądarce wygląda zupełnie inaczej, niż w programie graficznym, w którym je edytowaliśmy – jaskrawe lub wyblakłe kolory, brak płynnych przejść tonalnych, zmienione odcienie… Taka rozbieżność kolorystyczna może przysporzyć sporych problemów, np. jeśli zdjęcia przedstawiają przedmiot wystawiony na sprzedaż, przekłamując jego wygląd.

Są dwie główne przyczyny tego zjawiska: (1) Dla zdjęcia nie ustawiono odpowiedniego profilu barwnego. (2) Różne przeglądarki mają różne mechanizmy zarządzania kolorem. Warto więc zrozumieć, jak poszczególne przeglądarki obchodzą się z kolorami, jak również pracować na odpowiednim monitorze, który umożliwia prawidłowe zarządzanie kolorem. Zasady, których należy przestrzegać, znajdziecie w artykule z bazy wiedzy Eizo, który znajduje się pod adresem: https://www.eizo.pl/baza-wiedzy/zarzadzanie-kolorem-w-przegladarkach-www/

Jaki monitor dla twórców stron internetowych?

Do tworzenia treści na strony internetowe najlepiej nadają się monitory umożliwiające wierną reprodukcję przestrzeni sRGB. Dobrym sprzętem, godnym uwagi jest 24" monitor Eizo ColorEdge CS2410, posiadający 100% przestrzeni sRGB i funkcje kalibracji sprzętowej. CS2410 Współpracuje z autorskim oprogramowaniem EIZO do zarządzania kolorem, a znaleźć go można w naszym sklepie, pod adresem: https://graficzne.pl/p17369,eizo-coloredge-cs2410-z-lic-colornavigator.html

Powrót do: Porady
Opublikowano dnia: 26-02-2021