Producent

regulamin sklepu internetowego

Oprogramowanie NEC SpectraView II – kalibracja sprzętowa monitora

Oprogramowanie SpectraView II przeznaczone jest do kalibracji sprzętowej monitorów NEC. Dostępne na rynku europejskim w postaci pamięci USB z kluczem seryjnym w akceptowalnej cenie ok. 170 zł. Jeżeli posiadacie monitor NEC to warto sprawdzić czy Wasz model jest obsługiwany przez to oprogramowanie.

Kalibracja sprzętowa monitora za pomocą SpectraView II pozwoli Wam na dopasowanie parametrów wyświetlanego obrazu do jednego z wielu standardów, jak też do Waszych indywidualnych potrzeb. Prawidłowy profil .icc generowany po kalibracji korzystnie wpłynie na system zarządzania kolorem w systemie operacyjnym i oprogramowaniu graficznym.

Postaram się przybliżyć Wam możliwości tego oprogramowania, zwracając uwagę na jego istotne elementy. Monitorem testowym jest NEC PA272 podpięty do naszej stacji graficznej. Monitor ten pozwoli na pokazanie prawie wszystkich funkcji dostępnych w SpectraView II. Dostępność niektórych funkcji jest uzależniona od modelu monitora i jego możliwości regulacyjnych.

Instalacja oprogramowania jest typowa, przebiega bezproblemowo i kończy się wpisaniem numeru seryjnego z klucz USB. Pierwszym ekranem jaki ujrzymy, jest wydający się na ubogi, główny panel oprogramowania. Jeżeli przyjrzymy się bliżej, okaże się że ten skromy panel posiada dostęp do wielu cennych i przydanych ustawień.

Spectra View II - panel startowy

Ekran startowy informuje o aktualnych ustawieniach kalibracji i czy monitor został na tych ustawieniach skalibrowany. Z tego poziomu możemy wybrać cel kalibracji, zmienić ustawienia i wykonać samą kalibrację. Na początek zainteresujmy się jednak górnym menu oprogramowania. Aby Was nie zanudzić, przedstawię tylko najciekawsze funkcje tego oprogramowania, które mają wpływ na proces kalibracji, oraz są źródłem cennych informacji. Pomijam oczywiste elementy typu "open target", itp.

File menuOpen previous calibration - znajdziemy tu wszystkie użyte ustawienia (targety) kalibracji. Ta funkcja pozwala w szybki sposób podgląd "targetów" i efektów wykonanych kalibracji. Jest to cenne źródło informacji, szczególnie w sytuacji gdy korzystamy z wielu ustawień kalibracji.

Edit menu - Preferences -  często pomijana zakładka. Natomiast warto tu zajrzeć by zapoznać się z możliwościami oprogramowania i dopasować niektóre ustawienia kalibracji do naszych specyficznych warunków i potrzeb.

Edit menu - Preferences - Calibration Sensor - widzimy tu informacje o naszym czujniku. Możemy zmienić domyślny czujnik i włączyć auto-detekcję jeżeli z jakichś przyczyn nasz kolorymetr nie został podpięty przez system do oprogramowania. Najciekawsza opcja na tej zakładce: Average low light measurements. Jeżeli ją włączymy, to w trakcie kalibracji, dla jasności poniżej 10 cd/m², oprogramowanie będzie robić kilka pomiarów aby je uśrednić. Zabieg ten ma na celu zniwelować błędy pomiarowe czujnika, który z uwagi na swoją konstrukcje może mieć je większe dla tego poziomu luminancji. Włączenie tej funkcji automatycznie wydłuży proces kalibracji.

Edit menu - Preferences - Calibration. Calibration and Profile Steps  ustawienia ilości poziomów skali szarości w trakcie kalibracji (domyślnie: 32 poziomy). Przy zmianie na 52 stopnie kalibracja i profil będzie dokładniejszy, ale proces kalibracji zostanie wydłużony. Calibration Priority - często spotykane ustawienie w programach do kalibracji sprzętowej monitora. Maximize Contrast Ratio - lepszy kontrast, głębsza czerń, ale kosztem prawidłowego odwzorowania barwy czerni. Best grayscale color tracking - czerń mniej czarna :) ale idealna liniowość w skali szarości bez przebarwień w jej najciemniejszych partiach. Extended luminance stabilization time - następna opcja poprawiająca efekt kalibracji. Zwiększa ona czas pomiędzy pomiarami pozwalając na stabilizację podświetlenia matrycy.

Edit menu - ICC Profile. Pierwsze ustawienia są standardowe, natomiast nas zainteresuje Source of primary color chromaticities for ICC Profile. Mamy tu trzy opcje do wyboru. Automatic - tryb najbezpieczniejszy i zalecany przez producenta. Przy trybie Calibration Sensor Measurements wszelkie pomiary wielkości gamutu monitora wykonywane są przez kolorymetr. Ustawienie to sprawdza się przy wyborze gamutu standardowego (natywny) i korzystaniu z czujnika który radzi sobie bezproblemowo z szerokim gamutem. Jeżeli wybierzemy inny gamut w trakcie kalibracji, np. większy od natywnego monitora to powinniśmy użyć Factory Measurements. W tym przypadku wykorzystywane są pomiary wykonane podczas produkcji monitora i przeliczane przez wewnętrzny silnik SpectraView w celu zakodowania informacji o przestrzeni barwnej w wygenerowanym Profil ICC. Pomiary fabryczne mogą być dokładniejsze od tych wykonanych starszymi kalibratorami.

Edit menu - Display - Ustawienia na tej zakładce pozwalają na zablokowanie menu monitora po kalibracji.

Zerknijmy co znajdziemy w menu Tools. Do dyspozycji mamy trzy przydatne narzędzia. Tools - Colorimeter window - Narzędzie do wykonywania pomiarów barw monitora. Może ono pełnić rolę pomocniczą przy określaniu parametrów kalibracji, jak też testowo-informacyjną.

Tools - Monitor Settings - jeżeli denerwuje nas dioda powiadomień to możemy zmienić jej barwę i intensywność świecenia w Power LED Indicator. Druga z dostępnych funkcji to ustawienie poziomu korekcji wyrównania jednorodności podświetlenia. Do dyspozycji mamy 5 poziomów (domyślnie ustawiony jest najwyższy).

Tools - 6 Axis Color Trim - typowa korekcja barw 3 x 6 dostępna w monitorach profesjonalnych. Narzędzie to pozwala na zrobienie wszystkiego z kolorem wyświetlanym przez monitor. Zapytacie: po co ta funkcja dla skalibrowanego monitora? Przecież po kalibracji kolory wyświetlane przez monitor powinny być prawidłowe.

Odpowiedź: używamy tej funkcji celem korekcji kalibracji, w sposób percepcyjny, aby uzyskać zgodność naszych wydruków z tym co wyświetla nam monitor. Niedokładności kalibracji i zapiętych profili w systemie operacyjnym powodują pewne rozbieżności pomiędzy wydrukiem, a tym co widzimy na monitorze. Dzięki temu narzędziu skorygujemy wszelkie rozbieżności koloru. Funkcja ta jest dostępna tylko dla niektórych modeli monitorów NEC.

Na tym kończymy omawianie elementów górnego menu oprogramowania SpectraView II. Teraz czas na prezentacje możliwości ustawień celu (targetu) samej kalibracji. Mamy tu sporo dodatkowych przydatnych ustawień. Aby stworzyć nowy "target" lub zmodyfikować już istniejący, korzystamy z funkcji Edit Calibration Target. Jak widać na poniższym zrzucie, mamy do dyspozycji typowe nastawy: punkt bieli, jasność, kontrast, gamma, gamut i regulacja koloru.

Ustawienia punktu bieli, gammy i gamutu możemy dodatkowo edytować. Dzięki edycji parametru White Point dopasowujemy wizualnie punk beli monitora. Możemy także zmierzyć temperaturę bieli drugiego monitora podłączonego do naszego komputera i ujednolicić ten parametr dla obu monitorów.

Gamma Curve - do dyspozycji są cztery ogólnie przyjęte standardy krzywej gamma, oraz możliwość importu własnych ustawień.

W przypadku monitorów NEC z serii PA mamy także możliwość własnego określenia przestrzeni barwnej monitora. Do wyboru mamy typowe standardy przestrzeni barw, oraz możliwość określenia gamutu na podstawie koordynatów xy dla RGB.

Po zapoznaniu się z większością ustawień programu SpectraView II możemy przejść do procesu samej kalibracji. Wybierając na ekranie głównym oprogramowania przycisk: Calibrate, rozpoczynamy proces kalibracji. Oprogramowanie poprosi nas o przyłożenie kalibratora w określone miejsce monitora i rozpocznie kalibrację monitora. W trakcie kalibracji będziemy informowani o jej postępach w sposób graficzny.

Czas kalibracji jest zależny od szybkości czujnika i naszych ustawień preferencji. Jak pisałem wcześniej część z nich znacząco wpływa na zwiększenie czasu kalibracji. Po zakończeniu procesu kalibracji oprogramowanie SpectraView II wygeneruje profil .icc i zapnie go w systemie z naszym monitorem.

Po kalibracji ujrzymy podsumowanie z opisem efektu pracy naszego kalibratora i programu SpectraView II.

Na zakładce Color Gamut możemy podejrzeć przestrzeń barwną monitora i porównać ją z kilkoma standardami.

Wykresy krzywej gamma znajdziemy na zakładce Curves.

Zakładka Color Tracking przestawia odchyłki wyświetlania skali szarości określone współczynnikiem DeltaE.

Podsumowanie.

Oprogramowanie NEC SpectraView II do kalibracji sprzętowej monitorów to produkt który mogę polecić każdemu użytkownikowi monitora zgodnego z listą obsługiwanych modeli. Świetnie się sprawdza przy kalibracji monitorów NEC z serii EAxxxWmi, jak też tych bardziej zaawansowanych konstrukcji z serii PA. Sporo funkcji i dodatkowych ustawień pozwala wycisnąć maksimum możliwości z monitora. Takich efektów nie uzyskamy przy kalibracji programowej.

Zachęcam do zapoznania się z obszerną oryginalną instrukcją do oprogramowania NEC SpectraView II.

Pełna instrukcja oprogramowania SpectraView II
Lista kompatybilności SpectraView II z monitorami NEC
Oprogramowanie SpectraView II dostępne jest w sklepie Graficzne.pl

Powrót do: Porady
Opublikowano dnia: 27-01-2021