801 501 301; (58) 714 15 96Rozwiń

 • Godziny pracy sklepu:
 • Pon.- Czw.. 8:00 - 16:00
 • Piątek: 7:00 - 15:00
 • Sobota, niedziela: nieczynne

Strefa klienta

Strefa klienta

Zamknij

Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta w sklepie?

Zarejestruj się

Niezalogowany

Sprawdzamy jak działają tablety XP-PEN

Od jakiegoś czasu na rynku pojawia się coraz więcej tabletów graficznych dedykowanych najróżniejszym zastosowaniom. Zarówno graficy, jak i pracownicy biurowi, studenci i uczniowie znajdą w tej ofercie idealne urządzenie dla siebie. Absolutnym liderem w branży tabletów graficznych przez lata była firma Wacom, sytuacja zaczęła się jednak zmieniać wraz z pojawieniem się na rynku innych producentów – m.in. coraz szerzej znanej, chińskiej marki Huion oraz japońskiej - XP-PEN.

Firma XP-Pen została założona w Japonii w 2005 roku i swoje istnienie rozpoczęła jako producent specjalizujący się w projektowaniu oraz wprowadzaniu na rynek tabletów graficznych. W 2008 roku założyła swój oddział na Tajwanie (co wiązało się z uzyskaniem dostępu do zaawansowanych technologii stosowanych w tabletach tej marki), a już w 2013 roku powstała amerykańska spółka XP-Pen Technology Co. jako przyczółek do podboju rynków Ameryki Północnej i Europy. Natomiast otwarcie w 2015 roku oddziału w chińskim mieście Shenzhen było początkiem dynamicznej walki o udziały w rynku Państwa Środka. Produktom XP-PEN przyjrzymy się w niniejszym artykule. Do testów otrzymaliśmy trzy tablety marki XP-PEN, z których Artist 15,6 Pro – za sprawą rozmiarów - wpadł nam od razu w oko.

Artist 15.6 Pro

W typowym kartonowym pudełku znaleźliśmy urządzenie, przewody, zasilacz z wymiennymi adapterami, instrukcję, kartę gwarancyjną, rękawiczkę, ściereczkę do przecierania ekranu i oczywiście bezbateryjne piórko, umieszczone w czarnej, plastikowej tubie.

Poza tabletem uwagę zwraca dołączona do zestawu podstawka pod tablet, wykonana z plastiku. Wygląda tanio, sprawia wrażenie kruchej, ale mimo wszystko spełnia swoje funkcje, nie sprężynuje, a sam tablet opiera się na niej dość stabilnie. Niestety urządzenie nie posiada otworów montażowych umożliwiających montaż na uchwycie w standardzie VESA. Podłączenie nie sprawiło żadnego problemu – kabel jest w zasadzie jeden, ale rozgałęziony (tzw. 3w1). Jedną jego końcówkę, oznaczoną, wkładamy do zasilacza, drugą do portu HDMI w komputerze, kolejną do portu USB. Drugi koniec kabla, z końcówką USB-C – umieszczamy w gnieździe tabletu. Nieco problematyczna jest przy tym długość kabla połączeniowego. W zestawie jest co prawda przedłużacz USB, ale jeśli ktoś chciałby poprowadzić kable z tyłu biurka (zakładając, że posiadamy komputer stacjonarny stojący pod biurkiem) i przeciągnąć je przez biurko na jego front – to się raczej nie uda – kabel prowadzący do tabletu jest zbyt krótki. Aby mieć możliwość przesuwania tabletu na biurku, na wszelki wypadek należałoby zaopatrzyć się w dodatkowy przedłużacz. Instalacja sterowników pobranych ze strony producenta nie sprawia żadnych problemów. Po instalacji, w systray'u pokazuje się ikona panelu konfiguracyjnego urządzenia. Przed rozpoczęciem pracy wykonujemy w nim kalibrację urządzenia.

Oficjalnie producent deklaruje gamut 90% Adobe RGB / 120% sRGB / 88.05% NTSC, ale wykonany przez niego ogólnodostępny wideo-test gamutu wskazuje nawet nieco wyższe wartości, niż deklaratywne – 92.16% Adobe RGB, 124.31% sRGB.

Porównując jakość wyświetlanych kolorów przez ekran Artist 15.6 Pro ze skalibrowanym monitorem, zauważalna jest dysproporcja w zakresie wyświetlania barw. Można oczywiście próbować dostosować temperaturę barwową, jasność i kontrast matrycy (tablet posiada możliwość mechanicznej regulacji tych wartości), ale działania te nie wyeliminują niebieskiej dominanty i nie wpłyną raczej na poprawność wyświetlania innych kolorów. Dlatego też pada tu ważna sugestia: przed rozpoczęciem pracy na poważnie, tablet należy skalibrować i sprofilować jak każdy monitor. Tablet zwraca uwagę przede wszystkim laminowanym ekranem, który wg producenta redukuje efekt paralaksy (różnicy odległości między rysikiem, a kursorem na ekranie). Podczas naszych testów okazało się jednak, że po kalibracji ekranu i piórka efekt nie występuje, jeśli piórko trzymane jest pod kątem, w którym było kalibrowane. Po zmianie kąta trzymania piórka podczas rysowania, efekt paralaksy będzie lekko widoczny. Być może winne tego stanu rzeczy są sterowniki urządzenia, poza tym skala efektu paralaksy nie jest aż tak wielka, żeby twierdzić, że tablet i piórko nie są precyzyjne. Mimo wszystko urządzenie pochwalić można za dość wysoką precyzję, deklarowane przez producenta poziomy nacisku faktycznie są zauważalne, tak samo jak możliwość rysowania piórkiem w pochyleniu do 60 stopni. Linie proste rysowane na tym tablecie – co nie jest aż tak oczywiste, zważywszy na „osiągnięcia” innych tabletów – pozbawione są w zasadzie artefaktów.

Dołączone piórko zostało wykonane z wykorzystaniem pasywnej technologii indukcyjnej. Nie wymaga zasilania bateryjnego, co jest powszechnie uznane za rozwiązanie lepsze, wygodniejsze i bardziej precyzyjne od piórek na baterie, ciągle jeszcze dominujących w tańszych tabletach.

Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie tabletu w osiem programowalnych przycisków funkcyjnych oraz pokrętło. Przyciski można skonfigurować dowolnie, w naszym teście dolne dwa są odzwierciedleniem sekwencji naciskania klawiszy – CRTL+Z / CTRL+Shift+Z. Pokrętło z kolei używane jest do powiększenia / pomniejszenia przestrzeni roboczej. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia rysowanie i skraca czas pracy.

Artist 15.6 Pro to z pewnością dobry wybór dla tych wszystkich, którzy grafiką i rysowaniem zajmują się na średnio zaawansowanym poziomie. Pewni jesteśmy, że za sprawą jakości (np. dość szerokiego gamutu) oraz bardzo interesującej, konkurencyjnej wobec innych marek ceny, Artist 15.6 szybko stanie się świetnym wsparciem codziennej pracy średnio zaawansowanych grafików i rysowników. Tablet znajdziesz w naszym sklepie: https://graficzne.pl/p17638,tablet-piorkowy-xp-pen-artist-15-6-pro.html

Artist 12 Pro

Artist 12 Pro to mniejszy brat „piętnastki” o wymiarach 35x22cm. Tak samo jak wersja 15.6 Pro, posiada osiem programowalnych przycisków, kółko do powiększania i pomniejszania przestrzeni roboczej i grubości pędzla. W zestawie znajdują się te same elementy, co w zestawie Artist 15.6. Tablet zaopatrzono w niedużą powierzchnię rysowania, przez co praca nad grafikami z dużą ilością szczegółów może być nieco uciążliwa, ale za to sporym plusem jest absolutny brak lagowania, czułość na cieniowanie (maksymalny kąt pochylenia piórka 60 stopni).

Laminowany ekran wyposażony jest w wymienną antyrefleksyjną folię optyczną, charakteryzującą się wysoką przezroczystością i odpornością na zarysowania, jednocześnie redukując odblaski i zapewniając wyraźny i czysty i jasny obraz na ekranie. Rozdzielczość Full HD (1920x1080) i kąt widzenia 178 stopni wpływają na komfort pracy. Mniejszy gamut deklarowany jako 72% NTSC (ok. 99% sRGB) sprawia, że sprzęt ten dedykowany jest raczej twórcom komiksów, mangowych grafik, niż retuszerom, czy rysownikom uczestniczącym w bardziej zaawansowanych projektach graficznych. Tablet znajdziesz w naszym sklepie: https://graficzne.pl/p17637,tablet-piorkowy-xp-pen-artist-12-pro.html

Star 03 V2

Trzecim urządzeniem marki XP-PEN, jakie otrzymaliśmy do testowania, jest tablet piórkowy (bez ekranu) Star 03 V2. Mówi się obecnie, że jest to znakomite wsparcie nauki zdalnej, zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela.

W pudełku opakowany w folię powietrzną znajduje się tablet, dwa elementy, które po złączeniu stanowić będą podstawkę pod piórko. Są również – a jakże – piórko z dwoma programowalnymi przyciskami i aż osiem wymiennych końcówek do niego. Ponadto instrukcja, karta gwarancyjna i kabel micro USB. Przed instalacją sterowników, należy upewnić się, że w systemie nie mamy zainstalowanego już innego tabletu. W naszych testach zdarzyło się, że posiadając zainstalowany tablet Artist 15.6 i instalując obok niego Star 03 V2, ten właśnie tablet utracił reakcję na poziomy nacisku piórka. Deinstalacja wszystkich sterowników i ponowna instalacja właściwego rozwiązały problem. Tablet jest spory, ma aż 36 cm długości i 21 cm szerokości. Podobnie jak Artist 15.6 wyposażony jest w osiem programowalnych przycisków funkcyjnych. Do każdego z nich można przypisać na przykład dowolną aplikację – Worda, PowerPoint'a, etc. Przypisane klawiszom aplikacje otwierają się w mgnieniu oka.

Piórko świetnie nada się do zaznaczania tekstu (np. w PDF), do sporządzania w dokumentach notatek. Piórko można oczywiście wykorzystać również jako „elektroniczny długopis” i za jego pośrednictwem pisać w dokumentach (np. w elektronicznych arkuszach maturalnych), pisać wzory matematyczne, rozwiązywać zadania, etc. Cofanie zmian można przy tym zaprogramować w panelu konfiguracyjnym urządzenia, przypisując skrót CTRL+Z jednemu z klawiszy funkcyjnych. Tablet jest kompatybilny z większością popularnych aplikacji graficznych, a piórko posiada 8192 poziomy nacisku, co przekłada się na możliwość kontrolowania grubości linii. W naszych testach okazało się natychmiast, że piórko i tablet są dobraną parą – są ultra czułe, poziomy nacisku faktycznie działają, dzięki czemu tablet można go również wykorzystywać w charakterze szkicownika. To wszystko za naprawdę niewygórowaną cenę sprawia, że warto ten sprzęt kupić do domu jako wsparcie nauki, czy spraw załatwianych przez internet i rozrywki. Tablet dostępny jest w naszym sklepie: https://graficzne.pl/p17634,tablet-piorkowy-xp-pen-star-03.html

Profesjonalny grafik...

...znajdzie na rynku oferty adresowane dla własnych potrzeb. Osobom zaawansowanym w tworzeniu prac graficznych polecamy ultracieńki tablet DECO Pro M, z niezrównaną wydajnością dzięki przełomowej konstrukcji pokrętła, które łączy w sobie funkcjonalność rolki i trackpada. Tablet współpracuje również z urządzeniami z systemem Android 6.0 lub nowszym. Tablet również można znaleźć w naszym sklepie: https://graficzne.pl/p17636,tablet-piorkowy-xp-pen-deco-pro-m.html

Powrót do: Testy
Opublikowano dnia: 26-02-2021

Pozostałe wpisy

 • 30-09-2022

  Promocja Powerbank!

  Promocja Powerbank!

  Więcej mocy dla Twoich projektów dzięki Calibrite i Elinchrom

  czytaj dalej

 • 29-09-2022

  Wacom Cintiq Pro

  Wacom Cintiq Pro

  Najnowszy ekran piórkowy firmy Wacom, zaprojektowany z myślą o indywidualnych i wyjątkowych potrzebach dzisiejszych i przyszłych zawodowych twórców.

  czytaj dalej

 • 26-09-2022

  Licencje na pakiet CorelDRAW® Graphics Suite

  Licencje na pakiet CorelDRAW® Graphics Suite

  Licencja w formie subskrypcji pakietu CorelDRAW Graphics Suite to elastyczny, coroczny program płatności, który zapewnia najniższy koszt na użytkownika.

  czytaj dalej

 • 06-09-2022

  Adobe Substance 3D Collection

  Adobe Substance 3D Collection

  Adobe Substance 3D łączy szereg aplikacji i zasobów, aby usprawnić pracę nad grafiką 3D. Oferuje intuicyjne metody teksturowania zasobów i renderowania scen.

  czytaj dalej


Sprzęt komputerowy dla grafika

Akcesoria oraz profesjonalne komputery przeznaczone do pracy z grafiką 2D, 3D oraz obróbką wideo

 • Monitory

  Eizo ColorEdge

  Placeholder
 • Komputery stacjonarne

  Do pracy z fotografią, grafiką 2D oraz obróbką wideo/3D

  Placeholder

Super oferta

Calibrite ColorChecker Passport Photo 2 - BlackWeek

Do końca promocji zostało

Dni

Godz.

Min.

Sek.

Calibrite ColorChecker Passport Photo 2 - BlackWeek

499,00 zł 599,00 zł 405,69 zł netto

Zamknij wyszukiwarkę